‘‘Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde uygula.” Konfüçyüs

 

Eğitimin amacı adayların iş hayatına daha etkin bir şekilde hazırlanması, faaliyet alanlarıyla ilgili süreç yönetimini başarılı bir şekilde planlamasıdır. Tabi bu hazırlık ve planlamanın “İş Planı” olarak tanımlanan belge üzerinde detaylandırılması gerekmektedir.

Teknik olarak Proje Başvuru Formu niteliğindeki İş Planı’nın yazımı kurs amaçları arasında yer almaktadır. Bir başka değiş Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aynı anlama gelmekle birlikte Proje Başvuru Formu yazma eğitimidir. Bununla birlikte süreçler ve amaçlar arasında mantıksal bir bütünlüğün çerçeve içine alınmasını kapsamaktadır.

Eğitim sonunda katılımcıların iş planlarını en azından taslak düzeyinde hazırlamaları beklenir. İş Planı’nın nihai hali girişimcinin işini kurduktan sonraki aksiyonlarına bağlı olarak revize edilecek ve güncellenecektir. Örneğin makine ekipman fiyatları, iş kurma sürecinin detayları, üretim ve satış hedeflerinin reel değerleri gibi kimi veriler ancak işletmenin kuruluşunu takiben netleştirilecek konular arasındadır.

Başarılı bir taslak metin, iyi hazırlanılmış bir maç öncesi antrenman gibidir.