Bursa’nın Tekstili

Fetihten – Kurtuluşa (1326 – 1922)

Bursa’nın simgelerinden telefirikle Uludağ’a  çıkarken arkama dönüp şehre baktığımda, o büyük ovanın sonunda gözüm Katır Dağları’na çarpıyor. Büyüklüğü, bereketi ve içinde barındırdığı şehirle iki dağ arasında bir ova. Bursa, sınırları ancak dağlarla çizilebilen bir şehir. Hep büyük işler yapmak için kurulmuş, tarihin ve bugünün büyük şehri Bursa.

Bursa’yı Bursa yapan pek çok unsur olmakla birlikte, bunlar arasında başat olan nedir? diye sorulsa, kuşkusuz herkesin aklına ilk gelen tekstil ve ipek olur. Tarihini, kentselliğini ve geleceğini tanımlamak için kullanabileceğiniz en büyük payda tekstil olunca, Bursa’nın tekstil tarihini incelemekte kaçınılmaz oluyor. İnceledikçe yeni şeyler keşfediyorsunuz o tarihte. Bursa’ya hatta Osmanlı’dan günümüze gelen sürece dair.

Araştırma; Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin başkenti oluşuyla başlayan ve Cumhuriyete kadar gelen süreçteki tekstil tarihinin incelenmesini kapsamaktadır. Bugün dahi tekstil şehri olarak anılan Bursa’nın, bu mirasa sahip olmasında ve geliştirmesinde tarihsel arka plan  önemli bir faktör olmuştur. Bugünü anlamak için süreçlerin tarihsel bağları içinde ele alınması ve anlamlandırılması önemlidir.

Araştırma kuşkusuz ki tarihle ilgili çalışmaların hepsinde olduğu gibi tamamlanmamış ancak toparlanmaya çalışılmıştır. Bursa’nın geleneksel sanat – zanaat – sanayii yapısını oluşturan tekstil üretimi üzerine yapılan bu çalışmanın ilgililerin ve Bursa kent araştırmacılarının beğenisini kazanacağını umuyorum.

 

Bu Kitapta Bir İş Var

KAPAK face

İş kurmak için pek çok şey söyleyebilirsiniz; zor, rutin, imkansız, mecburiyet, kaygı verici, heyecanlı vb., ama asla sıkıcı diyemezsiniz. Çünkü eğlencelidir. Onu yaparken heyecanlanırsınız. Başarmaya yaklaştıkça daha çok heyecanlanırsınız. İşte bunların hepsi de eğlencelidir.

Başardığınızda duyacağınız mutluluk, alacağınız keyif bu eğlencenin motivasyonunu oluşturur. İş kurma sürecinde olan veya ‘olsa ne iyi olur’ diyerek yola çıkan sizler sanırım bu eğlenceye hazırsınız.

Bunun yanı sıra, tabi ki zordur. Aşmanız gereken engeller, geçmeniz gereken aşamalar vardır. Zorlukları adım adım aşmalı, planlı, öngörülü ve başarıya olan inançla yol almalısınız. İşte elinizde tutacığınız kitap bu aşamaları dikkate alarak, size yardımcı olmayı amaçlamak için tasarlanmış kaynak metinlerden oluşturulmuştur.

Kitabın başlıkların da yer alan konular, girişimci olarak önünüzdeki büyük engellerdir. Engelleri aşmanın tek yolu ise onları yönetebilmektir. Engelleri aşa aşa girişimci olma yolunda kısa bir maceraya ne dersiniz?

Elinizdeki kitapta önce işe nereden başlasak sorusunun cevaplarına yöneldik. Girişimcinin kendi niteliklerini sorgulamasının önemini bilerek bu konuda hatırlatmalar yaptık. Sonra sizden iş fikrinizi geliştirme aşamaları ve gelişime açık olan yönlerinizi keşfetmeniz istendi. çünkü girişimci açısından aşılması gereken en önemli engellerden bir tanesidir bu.

Yeni olmak kolay, yenilikçi olmak zordur. Tabi girişimcinin iyisi ve yenilikçisini bekleyen en zorlu sınav olan pazar konusunu ele aldık.

Pazar nedir? Nasıl değerlendirilmeli ve incelenmelidir? sorularına cevap bulmaya gayret gösterildi sırasıyla. Pazarı tanıyıp, anladıktan sonra sıra, pazarın en önemli unsuru olan müşteriyi tanımaya geldi.

Müşteriyi anlamak ve müşterinin bizi anlamasını nasıl sağlamalıyız? Kitabın devam eden kısımlarında ise üretimi ve paranızı yönetmek için dikkat edilecek konular üzerinde duruldu.

Kitap akışı içinde girişimcinin ihtiyaç duyacağı konular üzerinde durmaya çaba gösterildi. Bütün bunların sonucunda ulaşılması istenen başarılı bir girişimci olmak için sahip olunan bilgilerle planlı bir iş hazırlığının başarılabilmesidir. Buna bağlı olarak iş planı/başvuru formu hazırlama ve iş fikrini etkili bir şekilde anlatabilmek için sizlerle örnekler paylaştım. Kitabın son kısımlarında KOSGEB başta olmak üzere, proje başvuru formu talep eden kurumlara sunulabilecek içeriklere sahip, sizler için de örnek olacak metinler paylaşıldı.

Bilgi biriktirme ve işlerinizi hazırlama süreçlerinde hatırlanacak katkılarda bulunmak dileğiyle önsözü tamamlarken, şimdiden hepinize başarılar diliyorum.

Dokuma Kumaş Analizi / Dokuma Kumaş Örgüleri ve Desenciliği

Tekstil sektörünün son yıllarda  yönünü daha kreatif ve kalite odaklı üretime yönetmesi Türkiye’de sektörel anlamda çıkış arayışlarını arttırmaktadır. Oluşan koşullar bir kez daha göstermiştir ki, çözüm için öngörülebilecek en etkili yol,  tekstilde yenileşmeye yönelik tasarım, planlama ve uygulama odaklı teknik insan gücünün geliştirilmesi olacaktır. İstenen özelliklerde teknik insan gücünün yetiştirilmesi ve geliştirilmesi ise öncelikle bilgi kaynaklarının paylaşıma yönelik olarak yaratılması ve kullanıma sunulmasına bağlıdır.

Bu bağlamda tekstilin dokuma alanı ile ilgili çalışan ve özellikle desen dairesine sahip bütün işletmeler için önemli bir başvuru kaynağı olma özelliğine sahip olan Dokuma Kumaş Analizi – DOKUMA KUMAŞ ÖRGÜLERİ VE DESENCİLİĞİ kitabı güncel ihtiyaçları karşılayacaktır.

Yoğun bir emek sonuçu ortaya çıkartılan kitap kitap dokuma kumaş analiz tekniklerinin yanı sıra 22 temel başlık altında dokuma kumaş örgü ve desenlendirme tekniklerinin çizim ve tasarım yöntemlerini içermektedir. Dokuma kumaş örgü ve desenlerinin ele alınışı üretim randıman, maliyet ve kalite ekseninde uygulamalı örneklerle gerçekleştirilmiştir.  Daha fazla oku 

Bigisayarda Jakarlı Kumaş Tasarımı – Nedgraphics Tabanlı

Günümüz üretim ihtiyaçları tasarıma geçtiğimiz dönemlerden daha fazla önem verilmesine yol açmaktadır.  Bununla birlikte tasarım süreçleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Karmaşıklaşan her süreç beraberinde bilgisayar kullanımını da zorunluluk haline getirmiştir. Tekstil dokuma kumaş tasarımı da bu kapsamda değerlendirildiğinde tasarım ve üretim süreçleri giderek daha fazla bilgisayar odaklı hale gelmektedir.

TASARIM ANAHTARI’nın ikinci kitabı bu nedenle bilgisayarda kumaş tasarımına odaklanmıştır.

Kitapta pratiğe yönelik basitten zora doğru, farklı kalitelerde örnek kumaş tasarımları uygulamalı olarak ele alınmıştır. Bilgisayarda birebir uygulanabilecek örneklerin sunulduğu kitap gerek mesleki eğitim alan öğrencilerin gerekse sektör çalışanlarının eğitim ve uygulamayla ilgili temel ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.

BİLGİSAYARYARDA JAKARLI KUMAŞ TASARIMI – NedGraphics Uygulamalı, kitabında programın 2007 ve 2009 versiyonlarının bir arada anlatılmıştır.

  • YAZAR: Bige ÖZGEN ÖZMUTLU,
  • EDİTÖR: Tufan Ata TÜRKYILMAZ [buton title=”Daha fazla oku” url=”https://tufanataturkyilmaz.com/bigisayarda-jakarli-kumas/” color=”default” size=”btn-sm” icon=”” icon_align= “sol” döndürme=” ” hedef=”_kendi”/]

Diğer Mesleki Kitaplar [buton başlığı=”Daha fazla oku” url=”https://tufanataturkyilmaz.com/category/tasarim-anahtari/” color=”default” size=”btn-sm” icon=”” icon_align=”left ” döndürme=” ” hedef=”_kendi”/]