8 Konu, 15 Örnek tasarım
Sayfa: 294 + içindekiler Boyut: A4
Kalite: Renkli, dikiş cilt, kalın karton kapak

Bigisayarda Jakarlı Kumaş
Tasarımı - Nedgraphics

Günümüz üretim ihtiyaçları tasarıma geçtiğimiz dönemlerden daha fazla önem verilmesine yol açmaktadır. Bununla birlikte tasarım süreçleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Karmaşıklaşan her süreç beraberinde bilgisayar kullanımını da zorunluluk haline getirmiştir. Tekstil dokuma kumaş tasırımı da bu kapsamda değerlendirildiğinde tasarım ve üretim süreçleri giderek daha fazla bilgisayar odaklı hale gelmektedir.

TASARIM ANAHTARI’nın ikinci kitabı bu nedenle bilgisayarda kumaş tasarımına odaklanmıştır.
Kitapta pratiğe yönelik basitten zora doğru, farklı kalitelerde örnek kumaş tasarımları uygulamalı olarak ele alınmıştır. Bilgisayarda birebir uygulanabilecek örneklerin sunulduğu kitap gerek mesleki eğitim alan öğrencilerin gerekse sektör çalışanlarının eğitim ve uygulamayla ilgili temel ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.
BİLGİSAYARYARDA JAKARLI KUMAŞ TASARIMI – NedGraphics Uygulamalı, kitabında programın 2007 ve 2009 versiyolarının bir arada anlatılmıştır.

Sayfalardan Örnekler

İçindekiler

  • Jakarlı Kumaş Tasarım Mantığı
  • Bilgisayarlı Tasarıma Giriş
  • Tek Katlı Kumaş Tasarımı
  • Bir Çözü İki Atkılı Kumaş Tasarımı
  • Torba Kumaş Tasarımı
  • Döşemelik Kumaş Tasakımı
  • Kesme Kumaş Tasarımı
  • Bilgisayarda Çizim

Bilge ÖZMUTLU

Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü mezunu olan Bige ÖZLEN ÖZMUTLU, Ürün Geliştirme Koordinatörlüğü Ve Danışmanlık Hizmetlerinin yanı sıra jakarlı kumaş tasarımı konularında eğitmenlik yapmaktadır.

1992 yılında tekstil sektörünün içine giren ÖZMUTLU, çeşitli işletme ve desen dairesi tecrübelerinin ardından 2000 yılında kurduğu kendi desen / tasarım bürosuyla, dokuma firmalarına yönelik olarak hazırladığı koleksiyon ve kreatif çalışmalarla sektöre Ür-Ge hizmeti verdi. Ev tekstili için mekân konseptleri de hazırlayan ÖZMUTLU, bir yandan da Bursa BEGEV bünyesinde Bilgisayarda Jakarlı Kumaş Tasarımı üzerine ders verdi.

Çeşitli dokuma firmalarının, yurt içi ve yurt dışı fuar standlarında, koleksiyonlarının yer aldığı ÖZMUTLU’nun, 2008 Heimtextile Trend Halinde altı trend grubuna da farklı ürünleri kabul edilip sergilendi. Dünya geneline dağıtılan Fair World Dergisinin çeşitli sayılarında yazıları yayınlandı.

Sektörel ihtiyaç doğrultusunda trend takibi ve yorumu, fuar ve sezonluk koleksiyon hazırlığı, desen dairesi kurum ve sistemi oturtma gibi konularda danışmanlık hizmetlerine yönelen ÖZMUTLU, halen BUTGEM bünyesinde Bilgisayarda Jakarlı Kumaş Tasarımı üzerine ders vermektedir.